śmieci

i

Autor: Damian Pieczonka Mężczyzna podrzucał gruz do kontenera na odpady zmieszane

Nieprawidłowa segregacja śmieci w Grudziądzu. Gruz zamiast do PSZOK-u, trafił do śmietnika

2020-10-28 10:17

Patrol Ekologiczny Straży Miejskiej w Grudziądzu otrzymał zgłoszenie od mieszkańca jednego z nowo powstałych bloków przy ul. Rapackiego, które dotyczyło podrzucenia gruzu do pojemnika na odpady zmieszane. Funkcjonariusze dotarli do podejrzanego, który miał dopuścić się tego czynu. Odpady budowlane należy oddać do PSZOK-u.

Najdroższe samochody świata | ESKA XD - Prosto z salonu #7

Na podstawie uzyskanych informacji strażnicy miejscy z Grudziądza dotarli do mężczyzny, który miał być widziany jak wyrzuca gruz do kontenera na odpady zmieszane. Do zdarzenia doszło w okolicy nowych budynków przy ulicy Rapackiego. Wobec wskazanego sprawcy podjęto czynności służbowe. Funkcjonariusze Patrolu Ekologicznego dotarli do podejrzanego mężczyzny, jednak ten nie przyznał się do popełnionego wykroczenia. Jednak także nie posiadał żadnej dokumentacji świadczącej o przekazywaniu odpadów do utylizacji. Mieszkaniec został poinformowany o skierowaniu sprawy do Sądu Rejonowego w Grudziądzu.

Zobacz też: Protest rolników w Grudziądzu. Będą utrudnienia w ruchu. Sprawdź o co walczą gospodarze [AUDIO]

Straż Miejska przypomina jak prawidłowo postępować z odpadami

Właściciele nieruchomości na podstawie zapisów uchwały Rady Miejskiej Grudziądza o utrzymaniu czystości i porządku na terenie gminy – miasta Grudziądza zobowiązani są do segregowania odpadów komunalnych i gromadzenia ich w wyznaczonych punktach. Odpady wielkogabarytowe lub budowlane powinny zostać przekazane do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. W przypadku prowadzonych prac remontowych firmy budowlane lub właściciele nieruchomości powinni pozbywać się powstałych odpadów budowlanych poprzez systematyczne oddawanie ich do PSZOK lub zamówienie odpowiedniego kontenera od firmy przewozowej, która jednocześnie wykonuje przy tym usługę wywozu nagromadzonych w kontenerze odpadów. 

Sonda
Czy rząd powinien wprowadzić obostrzenia na 1 listopada?

Nowe, bardziej rygorystyczne przepisy już od 2021 roku

Na początku 2021 roku zostaną zaostrzone przepisy dotyczące odpadów budowlanych. Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje uregulować zbiórkę odpadów budowlanych i z rozbiórki. Obowiązkowo będą musiały być segregowane. Dotyczy to także drobnych prac remontowych. Za niedopełnienie tego obowiązku ustawodawca przewiduje wprowadzenie grzywny, a nawet kary aresztu. W zapisach ustawy o odpadach stworzony zostanie odrębny rozdział dotyczący pozbywania się i segregacji odpadów budowlanych. Wynika z niego, że selektywna zbiórka i odbiór tego rodzaju odpadów obejmuje co najmniej:

  • drewno,
  • metale,
  • szkło,
  • tworzywa sztuczne,
  • gips,
  • odpady mineralne (beton, cegła, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie).