plaża Tarpno

i

Autor: Damian Pieczonka Zakaz wstępu na plażę w Tarpnie nie obowiązuje robotników, a od miesiąca trudno ich tutaj zobaczyć

Nie widać plażowiczów ani robotników. Brak efektów budowy bazy rekreacyjnej nad Jeziorem Tarpieńskim w Grudziądzu

2020-08-19 12:09

Cisza nad wodą niepokoi grudziądzan. Mieszkańcy zastanawiają się dlaczego po zamknięciu kąpieliska nad Jeziorem Tarpieńskim, prace związane z budową bazy rekreacyjnej jeszcze nie ruszyły. Urząd odpowiada, że to wciąż wczesna faza inwestycji. Teren został ogrodzony zaraz po przekazaniu wykonawcy placu budowy 20 lipca.

Przez miesiąc nie wydarzyło się nic, co zmieniłoby oblicze dzikiej plaży nad Jeziorem Tarpieńskim. W połowie letniego sezonu postanowiono przekazać teren wykonawcy, który przed wakacjami 2021 roku powinien oddać gotową inwestycję. A ta zakłada powstanie budynku, w którym znajdować się będzie hangar na sprzęt rekreacyjny, kasa, pomieszczenia socjalne dla obsługi i ogólnodostępne toalety. W nowym budynku znajdzie się także pomieszczenie przeznaczone na działalność gastronomiczną. Ponadto nad jeziorem powstanie pomost i plac zabaw dla dzieci. Zakupione zostaną nowe ławki i kosze na śmieci. Dofinansowanie pozwoli na zakup sprzętu rekreacyjnego, czyli kajaków, rowerów wodnych czy łodzi motorowej dla ratowników. Przywieziony zostanie nowy piasek. W tej części plaży znajdzie się przestrzeń rekreacyjna z miejscem do gier zespołowych. Projekt zakłada także powstanie odcinka ścieżki pieszo-rowerowej, łączącej plażę ze skrzyżowaniem ulicy Lipowej i Jaśminowej.

Plany ambitne ale przez miesiąc nie wydarzyło się praktycznie nic, poza ogrodzeniem terenu. Innych prac gołym okiem na razie nie widać. Atrakcyjna infrastruktura kąpieliska będzie gotowa przed kolejnymi wakacjami, ale na to warto poczekać. Dotychczas w sezonie korzystać można było jedynie z piasku I wody. Brakowało toalet, natrysków I wodnego sprzętu.

Aktualnie trwają wstępne przygotowania do rozpoczęcia inwestycji, pomiary geodezyjne, pomiary wód gruntowych, inwentaryzacja roślinności. W najbliższych dniach ma rozpocząć się ustawianie zaplecza technicznego budowy -mówi Beata Adwent, rzecznik Ratusza. Dodaje, że część z tych prac, które były dotychczas wykonywane nie wymagały użycia ciężkiego sprzętu dlatego nie było widać tak dużych postępów na budowie.

Cała modernizacja według planu ma zakończyć się przed rozpoczęciem sezonu letniego w przyszłym roku. Szacowana wartość inwestycji to około 3,2 mln zł, z czego 1,5 mln zł stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Strefa relaksu w centrum Nysy