muzeum wystawa

i

Autor: Radio ESKA Wystawa dostępna dla mieszkańców Grudziądza będzie od 20 marca

Muzeum w Grudziądzu szykuje wystawe o kartografii naszego miasta [AUDIO]

2021-03-09 9:28

W piątek, 19 marca 2021 r. o godz. 17.00, w salach Muzeum przy ul. Wodnej 3/5 odbędzie się otwarcie wystawy "Kartografia Grudziądza na przestrzeni wieków". Eksponaty dostępne będą dla publiczności od 20 marca do 6 czerwca 2021 r.

Podczas wystawy zaprezentowane zostaną kartografiki i plany miasta pochodzące z okresu od XVII do XX wieku.

Pomimo rosnącej popularności kartografii, wiele map w dalszym ciągu jest nieznanych, bardzo często przechowywanych w zbiorach archiwalnych w Polsce i zagranicą. Dzięki wystawie będzie można zapoznać się z kilkudziesięcioma mapami i planami, pochodzącymi przede wszystkim z Muzeum w Grudziądzu - mówi Marta Bolek-Maszewska z grudziądzkiego Muzeum.

ZOBACZ TEŻ - Akademicka wiedza o wsi w grudziądzkim Muzeum. Startuje Internetowy Uniwersytet Ludowy [AUDIO]

Po raz pierwszy w historii pokazany zostanie ułamek kolekcji grudziądzkiej, znajdującej się w instytucjach zagranicznych. Podczas wystawy nie zabraknie także szerokiej wiedzy o lokalnych zabytkach.

Poza mapami miejskimi znaczną część wystawy stanowią kartografiki związane z budową i zagospodarowaniem Twierdzy z końca XVIII i XIX wieku. Zamieszczone na wystawie mapy obejmują chronologicznie okres ponad 350 lat, na przestrzeni których miasto zmieniło swój charakter z rolniczego na przemysłowy, czego efektem była niespotykana dotychczas rozbudowa Grudziądza w kierunku południowym i północnym - dodaje nasza rozmówczyni.

Zaprezentowane eksponaty będą pochodzić m.in. z archiwów w Berlinie, Dreźnie, czy chociażby Sztokholmie.

O wystawie kartografii w grudziądzkim Muzeum opowiada Marta Bolek-Maszewska. Posłuchaj:
karto grudziadz

i

Autor: Muzeum w Grudziądzu Znaczną część wystawy stanowią kartografiki związane z budową i zagospodarowaniem Twierdzy z końca XVIII i XIX wieku

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Gwiazdy, które siedziały w więzieniu | ESKA XD #17