Muzeum w Grudziądzu

i

Autor: Damian Pieczonka Zwiedzanie muzealnych sal w Grudziądzu ponownie możliwe

Muzeum w Grudziądzu otwarte nie tylko "wirtualnie". Obejrzyj wystawy na miejscu, także te najnowsze

2020-05-18 15:44

Otwarta "wirtualnie" podczas Nocy Muzeów w Grudziądzu wystawa "Nie kupuj - adoptuj! Plakat społeczny w trosce o zwierzęta" jest dostępna dla zwiedzających nie tylko w internecie. Możliwe jest obejrzenie wystawy z zachowaniem obowiązujących zasad zwiedzania w okresie epidemii, prezentowanej w jednym ze spichlerzy do końca maja.

„Nie kupuj – adoptuj! Plakat społeczny w trosce o zwierzęta” to prace uczniów Liceum Plastycznego w Grudziądzu. W ramach Programu Grantowego Fundacji Rodziny Staraków „Wena”, zrealizowali projekt „Plakat społeczny jako medium sztuki i kultury”, dotyczący problemu bezdomności zwierząt. Program „Wena” wspiera młodzież i nauczycieli publicznych liceów plastycznych w realizacji ich autorskich projektów edukacyjno-artystycznych, rozwijając ich pasje i pomysły, a także budując szersze i krytyczne spojrzenie na sztukę i jej rolę we współczesnym świecie. Grudziądzkie Liceum Plastyczne jest jedną z dziewięciu szkół w Polsce, którym przyznano w drodze konkursu grant na realizację projektu.

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Sprawdź się!
Pytanie 1 z 17
Czy w tej sytuacji należy zrezygnować z rozpoczęcia wyprzedzania?
Czy w tej sytuacji należy zrezygnować z rozpoczęcia wyprzedzania?

Zaprezentowane prace są efektem działań utalentowanej młodzieży, której los naszych czworonożnych przyjaciół nie jest obojętny. Zespół projektowy nawiązał współpracę z Centrum Opieki nad Zwierzętami w Grudziądzu, w ramach której odbyło się kilkanaście spotkań – niejednokrotnie modelami przedstawionymi na afiszach były psy i koty zamieszkujące lokalne schronisko. Plakaty, wykonane m.in. w technice Digital Painting, eksponowane regularnie na terenie miasta na dziesięciu słupach ogłoszeniowych, zwracają uwagę lokalnego społeczeństwa na istotne problemy dotyczące zwierząt, skłaniając do empatii i szacunku względem wszystkich istot. Dopełnieniem wystawy plakatów są rzeźby zwierząt, wykonane techniką papier mâché przez edukatorkę grudziądzkiego Muzeum – Marikę Szczepanowską.

Ponadto w grudziądzkim muzeum do obejrzenia są pozostałe wystawy czasowe:

Mieczysław Wiśniewski. Synteza. Wystawa Mieczysława Wiśniewskiego, zorganizowana w grudziądzkim Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi, stanowi próbę ujęcia najważniejszych form, wątków i strategii artystycznych bogatej twórczości związanego z Toruniem malarza.

Powrót Grudziądza do Macierzy. W 100. rocznicę odzyskania niepodległości. W dniu 23 stycznia 1920 roku, po blisko 148 latach niewoli, Grudziądz został przyłączony do Polski. Data powrotu Grudziądza do Macierzy jest jedną z najważniejszych w dziejach miasta. Natomiast 100. rocznica owego wydarzenia jest niebywałą okazją, aby ukazać niezwykłość tego dnia poprzez okolicznościową wystawę. Na ekspozycji, będzie można obejrzeć cenne i rzadkie eksponaty, które przybliżą historię owego mroźnego dnia, w postaci fotografii, archiwaliów, pamiątek historycznych, sztandarów z okresu II RP, mundurów, itd.

100 lat polskiego lotnictwa wojskowego. Wystawa została przygotowana we współpracy z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, Fundacją Lotniczy Grudziądz oraz Aeroklubem Nadwiślańskim. Poszczególne etapy formowania nowego rodzaju siły zbrojnej Wojska Polskiego po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku aż po czasy współczesne prezentuje wystawa posterowa, uzupełniona o obiekty związane ze 100-leciem polskiego lotnictwa w Grudziądzu.

Domasław. Nekropolia arystokracji z wczesnej epoki żelaza (VIII - VI w. p.n.e.). Wystawa o tematyce archeologicznej w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu prezentuje najcenniejszy rezultat badań na stanowisku w Domasławiu, ukazując niezwykle interesujący obraz kultury społeczeństw zamieszkujących teren Śląska w młodszych okresach epoki brązu a przede wszystkim w początkach epoki żelaza.

COŚ DOBREGO #21