mzk grudziądz

i

Autor: Damian Pieczonka Poranne godziny szczytu w Grudziądzu upłynęły pasażerom raczej spokojnie

Mniej miejsc dla pasażerów w komunikacji miejskiej w Grudziądzu. Czy pasażerowie stosują się do ograniczeń? [AUDIO]

2020-10-12 9:38

Od 10 października obowiązuje w Grudziądzu czerwona strefa. To oznacza jeszcze większy reżim sanitarny, również w pojazdach komunikacji miejskiej. W autobusach i tramwajach może jednocześnie podróżować znacznie mniej pasażerów. Obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa. Sprawdziliśmy sytuację w porannych godzinach szczytu. Co się okazało?

Gorąca 20 Radia ESKA – notowanie 9.10.2020

Poranne godziny szczytu w poniedziałek 12 października, w Grudziądzu nie wyglądały najgorzej. Autobusy i tramwaje nie były przepełnione. Pasażerowie komunikacji miejskiej nie mieli większych problemów z dojazdem do szkół I pracy. Między godziną 7 a 8 na Placu Stycznia, w samym centrum miasta nie było tłoku ani na przystankach, ani w pojazdach. Wszyscy mogli więc spokojnie dotrzeć na czas. Jedna z linii autobusowych, numer 22 z Mniszka została zdublowana. MZK wypuściło na trasę dwa autobusy, jeden po drugim. To również zapobiegło sytuacji, w której dopuszczona liczba pasażerów mogłaby zostać przekroczona.

Koronawirus w IV LO w Grudziądzu. 20 nowych zachorowań w mieście. Zmarła jedna osba

Ile miejsc dla pasażerów jest w autobusach i tramwajach?

Informację o tym ile osób może przebywać w danym pojeździe, zamieszczono na szybach tuż obok drzwi. W zależności od marki i modelu autobusu może to być średnio od 23 do 32. W tramwajach nieco ponad dwa razy tyle. Jak się okazuje, to wystarczająco, by dotrzeć do centrum Grudziądza, a także się z niego wydostać. Nie było sytuacji, w której ktoś z oczekujących nie wsiadł do pojazdu. Pasażerowie nie skarżyli się, by w innych rejonach miasta było inaczej.

Sonda
Czy rząd powinien wprowadzić obostrzenia na 1 listopada?
Posłuchaj relacji pasażerów komunikacji miejskiej w Grudziądzu

Transport publiczny w strefie czerwonej

W strefie czerwonej w transporcie zbiorowym obowiązuje 50% liczby miejsc siedzących albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej. Pasażerowie mają obowiązek zasłaniania ust i nosa. Urząd Miejski w Grudziądzu zapowiada akcję rozdawania maseczek w miejskiej komunikacji.