wybory

i

Autor: UM Warszawa / Ewelina Lach

Wybory 2024

Minął termin rejestracji Komitetów Wyborczych. Kto powalczy o władzę w Grudziądzu?

2024-02-14 8:03

Minął termin rejestracji Komitetów Wyborczych w zaplanowanych na 7 kwietnia wyborach samorządowych. W Grudziądzu - prócz komitetów ogólnopolskich - zgłosiły się dwa lokalne. Jeden z nich związany jest z obecnym prezydentem, Maciejem Glamowskim.

Rejestracja Komitetów Wyborczych trwała od 30 stycznia do 12 lutego. Teraz do 22 lutego komisarze wyborczy przyjmują zgłoszenia kandydatów do terytorialnych komisji wyborczych, które zostaną powołane do 27 lutego. 8 marca mija natomiast termin składania zgłoszeń na członków obwodowych komisji wyborczych.

Jak wygląda lista zgłoszonych komitetów wyborczych w Grudziądzu? Prócz komitetów ogólnopolskich - takich jak m.in.: Koalicja Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość, czy też Konfederacja - są także komitety lokalne.

Pierwszym z nich jest Komitet Wyborczy Wyborców Nowa Droga Czas Grudziądza. Pełnomocnikiem została Jolanta Padzik (wcześniej dyrektor ds. nieruchomości w Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Nieruchomościami). Sprawami finansowymi komitetu zajmuje się z kolei Dominika Jabłońska. Z komitetem łączona są takie nazwiska jak obecny radny, Arkadiusz Goszka, czy też były dyrektor grudziądzkiego szpitala, Marek Nowak.

Drugim komitetem jest Komitet Wyborczy Wyborców Sojusz Obywatelski Grudziądz Maciej Glamowski. Pełnomocnikiem został obecny wiceprezydent Grudziądza, Szymon Gurbin, a za sprawy finansowe odpowiada Sylwia Szczęsna. Kto wejdzie w skład komitetu? Szczegóły powinniśmy poznać po dzisiejszej (14 lutego) konferencji prasowej, a tę zapowiedziano na godzinę 13:30. Udział - prócz wspomnianych wcześniej Macieja Glamowskiego i Szymona Gurbina - weźmie również przewodniczący Rady Miejskiej, Łukasz Kowarowski.

Według nieoficjalnych informacji na listach komitetu znajdą się osoby z Lewicy, Polski 2050 oraz z bliskiego otoczenia prezydenta Glamowskiego.

Nie jest również tajemnicą, że prezydenta Macieja Glamowskiego poprze również Koalicja Obywatelska, która już wkrótce odkryje swoje wyborcze karty. Nadal nie wiadomo - kto o fotel włodarza Grudziądza powalczy z ramienia Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji.

Do 8 marca w formie obwieszczenia zostanie podana informacja o numerach i granicach obwodów głosowania oraz o siedzibach obwodowych komisji wyborczych, w tym o lokalach dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także o możliwości głosowania korespondencyjnego i głosowania przez pełnomocnika. Z kolei do 13 marca Państwowa Komisja Wyborczą nada jednolite numery dla list tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy kandydatów co najmniej w połowie okręgów w wyborach do wszystkich sejmików województw.

Pełny wykaz komitetów zgłoszonych w naszym regionie znajdziecie TUTAJ.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl

Tak posłowie obchodzą walentynki