szkola likwidacja

i

Autor: Łukasz Piekarski Głównym powodem planowanej likwidacji Szkoły Podstawowej nr 13 jest spadek liczby uczniów w placówce

Miasto chce zlikwidować Szkołę Podstawową nr 13. Znamy powody tej decyzji! [AUDIO]

2021-01-23 21:27

Władze Grudziądza zmierzają do likwidacji Szkoły Podstawowej nr 13. O takich zamiarach najpierw poinformowano dyrekcję szkoły, a później radnych na komisji edukacji. Głównym powodem jest systematyczny spadek liczby uczniów.

Zmniejszająca się z roku na rok liczba uczniów niesie za sobą znaczący wzrost kosztów utrzymania placówki. Jak się okazuje subwencja oświatowa jest niewystarczająca. Obecnie do szkoły uczęszcza 57 uczniów. Liczba ta w przyszłym roku szkolnym ma być jeszcze mniejsza.

W tym roku nie zrobiono naboru do klas pierwszych. W przyszłym roku szkolnym też ma go nie być. W takiej sytuacji zostanie tam 47 uczniów. Z roku na rok ta liczba zdecydowanie spada - mówi Kamila Melkowska-Lemka, dyrektor Wydziału Edukacji w grudziądzkim ratuszu.

Dla przykładu:  W 2018 roku liczba uczniów w SP nr 13 wynosiła 88. Rok później zmalała do 64.

Mówi Kamila Melkowska-Lemke, dyrektor Wydziału Edukacji. Posłuchaj:

ZOBACZ TEŻ - Uczczono rocznicę Powstania Styczniowego. 23 stycznia rocznica powrotu Grudziądza do Macierzy [AUDIO, ZDJĘCIA]

Alternatywą dla uczniów SP 13 ma być kontynuacja nauki w SP 14 wchodzącej w skład Zespołu Placówek Edukacyjno-Rewalidacyjnych przy ul. Parkowej w Grudziądzu.

To szkoła z lepszą bazą. Uczniowie na przenosinach do "14" nie stracą na nauce - dodaje szefowa grudziądzkiej oświaty.

Co z nauczycielami?

Obecnie w Szkole Podstawowej nr 13 pracuje 32 nauczycieli. Dodatkowo placówka zatrudnia także osoby w sekretariacie i kadrze administracyjnej. Według wstępnych analiz do Zespołu Placówek przy Parkowej może przejść około 11. nauczycieli.

Naszym priorytetem jest zapewnienie tym nauczycielom pracy na wypadek likwidacji Szkoły Podstawowej nr 13. Na razie nie wiemy, gdzie mieliby ją znaleźć - informuje Kamila Melkowska-Lemke.

Krótko głos w tej sprawie zabierają także przedstawiciele grudziądzkiego Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Na razie zbieramy dane w tej sprawie. Jeśli zdobędziemy komplet informacji i zapoznamy się ze sprawą to zabierzemy głos. Na dzisiaj mogę powiedzieć jedno. Naszym priorytetem jest to, by każdy pracownik tej szkoły miał pracę - mówi Róża Lewandowska, prezes grudziądzkiego oddziału ZNP.

O tym, czy szkoła zostanie zlikwidowana zdecydują radni. Na razie nie wiadomo na której sesji pojawi się uchwała. Wiadomo jednak, że będzie miała ona charakter intencyjny. Da ona "zielone światło" dla wszczęcia procedury procesu likwidacji.

Do tematu wrócimy.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Gorąca 20 Radia ESKA – notowanie 22.01.2021