olimpia transfery

i

Autor: Łukasz Piekarski Zespół Olimpii Grudziądz sezon rozpocznie już na początku sierpnia w Pucharze Polski

Marcin Płuska poprowadzi Olimpię Grudziądz. Są też pierwsze wzmocnienia

2021-07-06 18:30

Olimpia Grudziądz ma nowego trenera. "Biało-zielonych" w nadchodzącym sezonie poprowadzi Marcin Płuska. 32-letni szkoleniowiec w ubiegłym sezonie pracował w rezerwach Miedzi Legnica.

Grudziądzki klub - podobnie jak przed rokiem - ponownie musiał zmienić szkoleniowca. W rundzie jesiennej ubiegłego sezonu Olimpię prowadził Paweł Cretti. Wiosną z "Biało-zielonymi" pracował Zbigniew Smółka, któremu pomimo znaczącej poprawie gry nie udało się utrzymać zespołu na szczeblu centralnym.

Prezes klubu skontaktował się ze mną w ubiegłym tygodniu. Porozmawialiśmy trochę o piłce nożnej i wizji trenerskiej. Rozmowy trwały niespełna tydzień. Ostatecznie doszliśmy do porozumienia i od nowego sezonu będę pracował z Olimpią - mówi Marcin Płuska, nowy szkoleniowiec "Biało-zielonych".

ZOBACZ TEŻ - Po ponad 5 sezonach opuścił Olimpię Grudziądz. Damian Ciechanowski ma nowy klub!

Trener Płuska pochodzi z Opola, a pierwsze szlify trenerskie zbierał w grupach młodzieżowych Polonii Warszawa. Następnie był asystentem trenera Marka Papszuna w Legionovii Legionowo na poziomie II i III ligi. Później przeniósł się do drużyny Concordii Elbląg, z którą zdobył brązowy medal mistrzostw polski juniorów młodszych. Następnie pracował w IV-ligowej Bzurze Chodaków, z której w trakcie sezonu przeszedł do odbudowującego się Widzewa Łódź, z którym wywalczył awans do III ligi. Na tym CV nowego trenera Olimpii się jednak nie kończy.

Pomimo młodego wieku posiadam spore doświadczenie w pracy trenerskiej. Pracowałem także w Pogoni Siedlce, Pelikanie Łowicz oraz Hetmanie Zamość. W ostatnim sezonie byłem związany z drugim zespołem Miedzi Legnica - dodaje trener Płuska.

Budowanie od nowa

Zespół Olimpii Grudziądz podobnie jak w poprzednich latach ponownie przechodzi kadrową rewolucję. Zdecydowana większość piłkarzy pożegnała się już z grudziądzkim klubem. Przy Piłsudskiego 14 na pewno nie zobaczymy już m.in. Jose Embalo, Damiana Ciechanowskiego, Nikodema Sujeckiego, Michała Graczyka, czy chociażby Mikołaja Gabora. Do tego grona niebawem mają dołączyć również Robert Obst, Szymon Jarosz, czy też Joao Augusto.

Na pierwszym treningu chcemy przyjrzeć się młodym chłopakom z Akademii. Chcemy, żeby także i oni mieli szansę przebicia się do pierwszej drużyny. Zawodnicy, z którymi rozmawiamy, w Grudziądzu mają pojawić się w drugiej części tygodnia - zapewnia Marcin Płuska.

Dobrą wiadomością dla kibiców Olimpii jest fakt, że w grudziądzkim zespole na kolejny sezon zdecydował się pozostać kapitan, Piotr Witasik. Obecnie trwają także rozmowy z doświadczonym golkiperem, Łukaszem Sapelą, który miałby dołączyć również do sztabu szkoleniowego.

Rozmawiamy z różnymi zawodnikami. Chcemy zbudować konkurencyjny zespół oparty o doświadczonych zawodników. Nie zapominamy także o młodych piłkarzach z naszej Akademii, którzy również dostaną swoją szansę w pierwszej drużynie - mówi Tomasz Asensky, prezes Olimpii Grudziądz.

Nowe twarze

Na pierwszym treningu Olimpii Grudziądz pojawiła się duża grupa młodych zawodników z Akademii Piłkarskiej Olimpii Grudziądz. Bardziej doświadczeni gracze, mają być przedstawiani w kolejnych dniach. Klub jak na razie poinformował o dwóch nowych nabytkach.

Krzysztof Wicki - W ostatnich pięciu sezonach występował w rozgrywkach drugoligowych reprezentując Sokół Ostróda i Gryf Wejherowo. W 122 występach drugoligowych Krzysztof strzelił 26 bramek i zanotował 4 asysty. W swojej karierze występował między innymi w Gryfie Wejherowo, Polonii II Warszawa, GORSiT Luzino, KS Chwaszczyno, a ostatnio w Sokole Ostróda.

Jakub Bojas - mierzący 186 cm wzrostu pomocnik dołączył do Olimpii z Concordii Elbląg. 30-letni pomocnik swoją karierę rozpoczynał w bydgoskiej Zawiszy. Później występował między innymi w Lechu Rypin, Bytovii Bytów, Legionovii Legionowo, Olimpii Elbląg oraz Raduni Stężyca. W rozgrywkach drugoligowych wystąpił w 126 meczach – strzelił 32 bramki i 7 razy asystował.

 

O kolejnych piłkarzach w rozmowie z naszym radiem poinformował prezes Olimpii.

Tacy piłkarze jak Adrian Karankiewicz, którzy przez wiele sezonów grał w Wigrach Suwałki, czy chociażby Marcin Warcholak, wcześniej zawodnik Arki Gdynia w Ekstraklasie powinni być wartością dodaną w naszym zespole - dodał włodarz grudziądzkiego klubu.

Klub z Grudziądza prócz wzmocnień kadrowych, dokonał również zmian w sztabie szkoleniowym. Asystentem Marcina Płuski został Marek Stepnowski. Z kolei nowym fizjoterapeutą Łukasz Szprengel.

Kiedy Olimpia rozpocznie nowy sezon? Pierwszy mecz "Biało-zieloni" rozegrają już 4 sierpnia. Będzie to wyjazdowe starcie w Pucharze Polski z drugoligowym Hutnikiem Kraków. Sezon ligowy ruszyć ma w weekend 7-8 sierpnia. Nie wiadomo jednak z kim Olimpia zacznie trzecioligowe zmagania, ponieważ na te rozgrywki nie ma jeszcze przygotowanego terminarza.  

Nie wiadomo również z kim grudziądzanie zmierzą się w meczach sparingowych. Klub najprawdopodobniej informacje o spotkaniach kontrolnych będzie podawał na bieżąco.

Finanse pod znakiem zapytania

Nie tylko plan potencjalnych sparingpartnerów grudziądzkiej Olimpii stoi pod znakiem zapytania. Podobnie jest z finansami na klubowym koncie. Pod koniec czerwca odbyła się komisja sportu, w której udział prócz prezydenta miasta, wzięły władze klubu oraz radni (a konkretnie tylko czterech). Wstępnie ustalono, że do spółki trafi zapisane na drugą ligę 1,5 miliona złotych (na rundę jesienną).

Czy faktycznie takie pieniądze trafią na konto Olimpii? O tym zdecydują radni. Wstępnie mają zrobić to na planowej sesji pod koniec sierpnia. Radny Tomasz Smolarek chce jednak zaapelować do prezydenta, aby zwołać nadzwyczajną sesję wcześniej, na początku sierpnia. Przy okazji swoje ślubowanie mógłby złożyć na niej nowy radny Koalicji Obywatelskiej, Krzysztof Misiewicz.

Do tematu dokapitalizowania spółki przez miasto wrócimy niebawem.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

ESKA XD #026 - MANESKIN, ROLNICY, PLAŻA i PROBLEMY Z KLIMATYZACJĄ