ławka solarna

i

Autor: Patryk Gruszeczka, autor wniosku do GBO 2021 Ławka do ładowania energii w naszym ciele oraz baterii w urządzeniach mobilnych

Ławeczka z duchem czasu, to nowy pomysł dla Grudziądza. Odpoczniemy i naładujemy baterie

2020-03-11 18:40

Ławka solarna ma dać chwilę wytchnienia aktywnym grudziądzanom. To jeden z najnowszych pomysłów, jaki zgłoszony został do GBO na 2021 rok. Zakończono przyjmowanie wniosków. Trwa weryfikacja. Głosowanie jeszcze wiosną.

W Urzędzie Miejskim zakończono przyjmowanie wniosków do przyszłorocznej edycji GBO. Na jakie inwestycje postawią mieszkańcy, pokażą wyniki głosowania. Najpierw trzeba było wpaść na pomysł, wypełnić formularze i poddać pod ocenę komisji. Nie jedno zadanie związane z infrastrukturą sportową, a zarazem aktywnością grudziądzan udało się przeforsować. Były pomysły powtarzalne jak siłownie plenerowe, place zabaw, boiska. Teraz czas m.in. na nowości. Ławka solarna to ciekawy projekt, który przydałby się zarówno biegaczom, rolkarzom, rowerzystom ale i spacerowiczom. Każdy może usiąść po treningu i odpocząć. Miejsce do tego wydaje się optymalne. Inwestycja mogłaby zostać zrealizowana w sąsiedztwie Ronda Popiełuszki. Projekt zawiera nowoczesne udogodnienia.

-Brakuje takich nowych technologii w Grudziądzu. Taka ławka będzie posiadała 4 porty USB. Każdy będzie mógł naładować urządzenie mobilne. Każdemu zdarza się wyjść z domu z rozładowanym telefonem. Będzie możliwość podłączenia się do internetu -mówi Patryk Gruszeczka, autor wniosku. Projekt zakłada też dwa stojaki na rowery. Ławeczka zapewni więc odpoczynek i dostęp do wirtualnego świata. -Nie potrzeba żadnej energii, wystarczy kilka chwil słońca.

Teraz projekt przechodzi weryfikację. Został zgłoszony jako zadanie ogólnomiejskie. Koszt ławki z całą instalacją to 36 tys. zł. Innym z pomysłów grudziądzan jest utworzenie na tym terenie wiaty rekreacyjnej "ParkRun". Zadanie polega na wykonaniu chodnika, zakupu oraz montażu trzech stołów piknikowych. Wiata ma stanowić zadaszenie. Przewidziano też montaż wieszaków na ubrania wierzchnie. Szacunkowa wartość zadania to ok. 60 tys. zł.

Wśród propozycji dla aktywnych mieszkańców korzystających z lasu komunalnego jest także zadanie miękkie. Chodzi o organizację bezpłatnego biegu na dystansie 5 km na oznakowanej trasie parkrun Grudziądz z elektronicznym pomiarem czasu, opieką medyczną, medalami i numerami startowymi dla każdego oraz z pucharami dla zwycięzców poszczególnych kategorii. Limit uczestników wyznaczono na 400 osób. Wartość zadania to 10 tys. zł.

Głosowanie przewidziano od 25.05. do 14.06.2020r.