kurtko-śpiwory dla bezdomnych

i

Autor: Straż Miejska w Grudziądzu Bezdomnym będzie cieplej. Otrzymają kurtko-śpiwory

Kurtko-śpiwory dla bezdomnych w Grudziądzu. Ciepła pomoc na zimę od Marszałka [ZDJĘCIA, AUDIO]

2021-02-16 9:36

Bezdomni otrzymają kurtko-śpiwory. 20 kombinezonów przekażą grudziądzcy strażnicy miejscy. Odzież odebrali w Urzędzie Marszałkowskim. Teraz odwiedzają koczujących, by podarować im ciepłą I bezpieczną odzież, która łączy kurtkę I śpiwór, a dodatkowo jest wyposażona w elementy odblaskowe. Zobacz zdjęcia i posłuchaj relacji!

Straż Miejska w Grudziądzu pomaga kierowcom naładować akumulator

Jesień i zima to czas, kiedy pomoc osobom bez dachu nad głową staje się jeszcze ważniejsza niż w pozostałych miesiącach. Marszałkowski Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej co roku włącza się w inicjatywy mające na celu wspieranie służb w niesieniu pomocy bezdomnym. Przedstawiciele szesnastu instytucji odebrali z rąk marszałka Piotra Całbeckiego, przewodniczącej sejmiku Elżbiety Piniewskiej i wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego łącznie 200 chroniących przed zimnem kurtko-śpiworów, które przekażą potrzebującym. Zakup możliwy był dzięki środkom unijnym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Zobacz też: Do Domu Towarowego Korzeniewskich w Grudziądzu wróci życie. MPGN zakupi obiekt [ZDJĘCIA, AUDIO]

Kurtko-śpiwory trafiły do bezdomnych w Grudziądzu

20 kombinezonów przekażą grudziądzcy strażnicy miejscy. Teraz odwiedzają koczujących, by podarować im ciepłą I bezpieczną odzież, która łączy kurtkę I śpiwór, a dodatkowo jest wyposażona w elementy odblaskowe. To kolejne działania, które mają pomóc osobom bezdomnym przetrwać trudny zimowy czas. Miejsca koczowania patrolowane są regularnie. Niestety w Grudziądzu tej zimy odnotowano już dwa zgony z powodu wychłodzenia organizmu.

Pragnę podziękować wszystkim państwu za wielkie serce, które na co dzień okazujecie potrzebującym, wypełniając misję świętego brata Alberta. Dziękuję za to, że wyciągacie do nich rękę, zwyczajnie z potrzeby serca i dostrzegacie w nich człowieka – zwracał się do przedstawicieli instytucji marszałek Piotr Całbecki.

Kurtko-śpiwór to okrycie wierzchnie łączące w sobie kurtkę i śpiwór. Został wyprodukowany z wodo- i wiatroszczelnej tkaniny odpornej na pleśń z ocieplanym polarem. Kurtkę można traktować jako zwykłe okrycie wierzchnie, a dolną część – odpinany śpiwór – zakładać tylko do snu. Kombinezon ma kilka obszernych kieszeni oraz długie ściągacze z polaru, które zastępują rękawiczki.

Miarą naszego człowieczeństwa jest to, jaki mamy stosunek do tych najbardziej potrzebujących. Jestem zbudowana tym, że profesjonalny sprzęt trafia dziś do profesjonalistów. Gratuluję determinacji i cieszę się, że w naszym województwie Was mamy – mówiła podczas uroczystości przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska.

Kurtko-śpiwory trafiły do

·         schroniska dla bezdomnych w Świeciu – 10 kurtko-śpiworów

·         miejskiego schroniska dla bezdomnych mężczyzn w Toruniu – 10 kurtko-śpiworów

·         Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej Zarządu Miejsko-Gminnego w Grudziądzu – 8 kurtko-śpiworów

·         Koła Grudziądzkiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta – 10 kurtko-śpiworów

·         Zgromadzenia Sióstr Albertynek w Bydgoszczy – 10 kurtko-śpiworów

·         parafii św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy – 10 kurtko-śpiworów

·         Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta w Inowrocławiu – 10 kurtko-śpiworów

·         Brodnickiego Centrum Caritas - schronisko dla osób bezdomnych w Brodnicy – 8 kurtko-śpiworów

·         Stowarzyszenia Jesień w Koronowie (powiat bydgoski) – 8 kurtko-śpiworów

·         Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mogilnie – 8 kurtko-śpiworów

·         Caritas Diecezji Włocławskiej we Włocławku – 8 kurtko-śpiworów

·         straży miejskiej w Bydgoszczy, Toruniu, Grudziądzu, Inowrocławiu i we Włocławku – łącznie 100 kurtko-śpiworów.

Ludzie zostali skazani na czynienie dobra – jest to najbardziej szlachetne skazanie, jakie można wyobrazić sobie w stosunku do drugiego człowieka. Historia śpiworów zaczęła się w Fundacji Skarbowości im. Jana Pawła II w Bydgoszczy. Obserwując działania państwa Magdaleny i Sławomira Dworskich możemy dostrzec jak bezinteresownie człowiek może czynić dobro – podkreślił wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Kurto-śpiwory dla bezdomnych

Kurtko-śpiwory powstały ramach projektu „Ciepłe serce” realizowanego przez Fundację Skarbowości im. Jana Pawła II w Bydgoszczy w partnerstwie z marką odzieżową Volcano z Osielska w powiecie bydgoskim. W podziękowaniu za wsparcie kampanii dobroczynnej  marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski otrzymali od państwa Magdaleny i Sławomira Dworskich złoty i platynowy certyfikat.

Są to śpiwory wykonane z bardzo dobrego materiału, z elementami odblaskowymi aby taką osobę zobaczyć po ciemku. Wiadomo, że docieramy do takich osób codziennie i oferujemy pomoc -mówi Karol Piernicki ze Straży Miejskiej w Grudziądzu.

Karol Piernicki ze Straży Miejskiej o pomocy bezdomnym

Zjawisko bezdomności w Kujawsko-Pomorskim

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w Polsce pozostaje bez dachu nad głową ponad 30 tysięcy osób, w Kujawsko-Pomorskiem nieco ponad 1,5 tysiąca. Większość to mężczyźni (ponad 85 proc.); połowa ma 41-60 lat, blisko jedna trzecia ponad 60; 1,5 proc. legitymuje się wyższym wykształceniem. Przyczyny bezdomności są od lat te same: eksmisja, konflikty rodzinne, uzależnienie, przemoc domowa, bezrobocie, zadłużenie, choroba i niepełnosprawność, odbywanie kary więzienia.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!