planetarium grudziądz

i

Autor: PiOA Grudziądz Voices Of The Cosmos, koncert online z Planetarium w Grudziądzu

Kosmiczny koncert Voices Of The Cosmos w Grudziądzu. Transmisja online prosto z Planetarium

2021-01-27 10:22

Dźwięków kosmosu będzie można posłuchać podczas koncertu "Voices Of The Cosmos". W grudziądzkim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym zaplanowano ciekawe wydarzenie. Transmisję będzie można śledzić w internecie.

Gorąca 20 Radia ESKA – notowanie 22.01.2021

Voices Of The Cosmos to grupa audiowizualna stworzona przez dwóch artystów dźwięku, specjalizujących się w m.in. w dziedzinie muzyki elektroakustycznej: Rafała Iwańskiego (Toruń) i Wojciecha Ziębę (Grudziądz) oraz astronoma Sebastiana Soberskiego (Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu). Twórcy wykorzystują oryginalne sygnały i dźwięki pochodzenia pozaziemskiego pozyskane za pośrednictwem radioteleskopów (pulsary, magnetosfery planet, Słońce, zorza polarna), nagrania archiwalne z misji kosmicznych i sygnały z przestrzeni kosmicznej. Ścieżki instrumentalne wkomponowane w rytmy i tony autentycznych "dźwięków kosmosu" są bogate sonorystycznie i stworzone przy użyciu instrumentów elektronicznych, zarówno cyfrowych jak i analogowych oraz rozmaitych obiektów akustycznych. Od 2011 r. projekt Voices Of The Cosmos prezentowany był w wielu placówkach kulturalnych, naukowych i na festiwalach muzycznych.

Podczas koncertu będzie można usłyszeć:

1. sygnały z ziemskiej magnetosfery, którym będą towarzyszyły zdjęcia Ziemi wykonane ze stacji kosmicznej ISS (zorza polarna, wyładowania atmosferyczne);2. sygnały z magnetosfery Saturna zarejestrowane przez sondę Cassini - symulacja wideo wejścia sondy Cassini w atmosferę Saturna;3. sygnały burzy radiowej na Słońcu, którym będą towarzyszyły zdjęcia Słońca wykonane przez kosmiczny teleskop Solar Dynamic Observatory;4. ponowna odsłona sygnałów magnetosfery ziemskiej;5. sonifikacja szybko oscylującej gwiazdy (roAp star), której będą towarzyszyły różne wielkoskalowe symulacje ewolucji materii we Wszechświecie.

Transmisja koncertu na stronie internetowej Planetarium w czwartek, 28 stycznia o godzinie 20. Współorganizatorem transmisji jest Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!