Planetarium Grudziądz

i

Autor: Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, planetarium.grudziadz.pl

Kosmiczne atrakcje w Planetarium

2020-03-03 13:31

Kosmiczne atrakcje na marzec przygotowało Grudziądzkie Planetarium i Obserwatorium. Tradycyjnie będzie można spojrzeć w niebo, obserwować gwiazdy i odległe galaktyki podczas seansów astronomicznych.

Ten miesiąc to również obchody rocznicy odwiedzin Grudziądza przez Mikołaja Kopernika. Wybitny naukowiec oprócz badań kosmosu zajmował się również ekonomią.

To właśnie w naszym mieście wygłosił słynny traktat o monecie, w którym w zwięzły sposób sformułował pięć podstawowych postulatów, współcześnie nazywanych monetarnymi. Astronom opowiadał się m.in. za ścisłą kontrolą liczby mennic działających na obszarze Prus. Myśl ekonomiczna, w dziedzinie określanej obecnie jako polityka pieniężna, została później jeszcze bardziej rozwinięta i jest znana jak prawo Kopernika - Greshama.

PROGRAM PLANETARIUM - marzec 2020:

4 marca

- 16:00 - "Barwy światła - czym jest tęcza?" - zajęcia dla dzieci w wieku od 8 lat. Podczas zajęć dzieci dowiedzą się czym jest światło oraz z jakich barw składa się światło białe, samodzielnie dokonają rozszczepienia światła otrzymując tęczę. Wstęp wolny.

20 marca
Grudziądzki Dzień Mikołaja Kopernika Ekonomisty:

- 9:30 - Uroczystość nadania sali kinowej Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego imienia Jerzego Szwarca, wybitnego popularyzatora nauki.

- 12:00 - Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Mikołaja Kopernika. Plac Miłośników Astronomii.

- 12:15 - Degustacja chleba według receptury z czasów Mikołaja Kopernika. Plac Miłośników Astronomii.

24 marca
- 17:45 - Seans kopernikański w Planetarium. Seans będzie opowiadał o tym jak zmieniał się pogląd na budowę Wszechświata na przestrzeni wieków ze szczególnym uwzględnieniem myśli kopernikańskiej.

25 marca
- 16:00 - "Barwy światła - dlaczego widzimy światło?" Zajęcia dla dzieci w wieku od 8 lat.  Podczas zajęć dzieci poznają zasadę działania soczewki oraz poznają budowę ludzkiego oka. Dzięki temu odpowiemy na pytanie – dlaczego widzimy światło.

26 marca
- 17:00 - Seans kopernikański w Planetarium. Seans będzie opowiadał o tym jak zmieniał się pogląd na budowę Wszechświata na przestrzeni wieków ze szczególnym uwzględnieniem myśli kopernikańskiej.

31 marca
- 20:00 - Obserwacje astronomiczne - Wenus, Księżyc, Betelgeza i inne obiekty astronomiczne. W przypadku złej pogody seans pod kopułą planetarium.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.