Wybory 2023

Historia bezrobocia w Grudziądzu według polityków PiS. Kiedy spa

2023-08-28 9:42

Wokół poziomu bezrobocia w Grudziądzu i powiecie zrobiła się spora burza. Według polityków Prawa i Sprawiedliwości to wyraźnie spadło dopiero w czasie ich rządów w kraju. A jak było faktycznie?

Rozpoczęła się kampania wyborcza. W Grudziądzu poznaliśmy pierwszych kandydatów, którzy będą ubiegali się o mandat posła lub senatora. Swoje karty powoli odkrywa także Prawo i Sprawiedliwość.

Wybory 2023. Są pierwsze nazwiska w partii rządzącej

Prawo i Sprawiedliwość nie ogłosiło jeszcze pełnej listy kandydatów do Sejmu w wyborach, które odbędą się 15 października. Wiadomo jednak, że w okręgu nr 5 (Grudziądz, Włocławek i Toruń) wystartuje na pewno prezes Rządowego Centrum Legislacji, Krzysztof Szczucki (pochodzi z Elbląga). Na razie jednak – nie jest znany jego numer, choć prawdopodobnie będzie to „jedynka”.

Poznaliśmy także kandydata PiS w wyborach do senatu. W Grudziądzu o ten mandat będzie ubiegał się obecny wicewojewoda, Józef Ramlau.

Historia bezrobocia w Grudziądzu

Historia i dane związane z bezrobociem w kraju rozpoczyna się od przegranego przez PiS procesu wyborczego w sprawie podania nieprawdziwych informacji w jednym ze spotów. Dwa dni później politycy partii rządzącej w niemal całym kraju zorganizowali konferencje prasową… ponownie o bezrobociu, ale tym razem w skali lokalnej. W Grudziądzu opowiadali o nim minister Szczucki oraz wicewojewoda Ramlau. Towarzyszył im podczas spotkania z dziennikarzami radny Krzysztof Kosiński.

Prezes Rządowego Centrum Legislacji miał przygotowane specjalne grafiki, które pokazywały skalę bezrobocia w Grudziądzu. Według Krzysztofa Szczuckiego w lutym 2013 r. bezrobocie w Grudziądzu sięgało 24,1 proc. (dane z GUS), a w tej chwili wynosi 8,8 proc.

A to oznacza, że za naszych rządów spadło o no o 15 punktów procentowych – twierdzi minister Szczucki.

Podobnie sytuacja miała wyglądać w powiecie grudziądzkim. Tutaj dane przedstawił Józef Ramlau.

Od lutego 2013 r. do teraz bezrobocie spadło z 29,6 do 10,8 procenta – przekonuje wicewojewoda.

A jak stopa bezrobocia w Grudziądzu i powiecie wyglądała faktycznie?

Według danych z Powiatowego Urzędu Pracy – w grudniu 2005 roku, czyli w czasie kiedy władze w Polsce przejmowało Prawo i Sprawiedliwości stopa bezrobocia w Grudziądzu wynosiła 29 procent, a w powiecie 32,6 procent.

Dwa lata później (grudzień, 2007 rok), kiedy to władze w kraju po przedterminowych wyborach przejęła Platforma Obywatelska – stopa bezrobocia w Grudziądzu wynosiła 20 procent, a w powiecie 24,1 procent.

Z danych, które na konferencji prasowej przedstawili politycy partii rządzącej – przypomnijmy – wynikało, że w lutym 2013 roku w Grudziądzu stopa bezrobocia wyniosła 24,1 procent, a w powiecie było to 29.6 procent.

Tymczasem w grudniu 2015 roku – kiedy władze w kraju z rąk PO ponownie przejęło PiS bezrobocie w Grudziądzu wynosiło już „tylko” 14,2 %, a w powiecie 16,5 %.

Jak jest obecnie?

Dane z czerwca bieżącego roku wskazują, że obecna stopa bezrobocia w Grudziądzu wynosi 8,8 %, a powiecie grudziądzkim 10,8 %.

Z powyższego zestawienia wynika, że w czasach rządów Platformy Obywatelskiej stopa bezrobocia w Grudziądzu spadła o 5,8 %, a w czasach rządów Prawa i Sprawiedliwości o 5,4 %.

Konferencja prasowa polityków PiS w Grudziądzu o stopie bezrobocia. Posłuchaj:

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl

Tusk ostro do Kaczyńskiego. "Gdzie uciekasz chłopie?"