Grudziądz

i

Autor: Damian Pieczonka Grudziądz wspiera lokalnych artystów i twórców

Grudziądzcy artyści i twórcy sięgają po miejską kasę

2020-02-08 12:09

Trzech grudziądzkich twórców otrzymało stypendia Prezydenta Grudziądza w dziedzinie kultury. Za przekazane środki grudziądzcy artyści będą doskonalić swój warsztat muzyczny, nagrają piosenkę i teledysk oraz nakręcą film dokumentalny.

Stypendia w dziedzinie kultury przyznawane są corocznie grudziądzkim artystom działającym w dziedzinie muzyki, filmu, teatru, fotografii, malarstwa i grafiki. W ostatnim naborze o wsparcie ubiegało się trzech artystów i wszystkie wnioski zostały ocenione pozytywnie, a twórcy uzyskają wsparcie finansowe.

Agata Misiak przeznaczy stypendium w wysokości 2500 zł na udział w VI Ogólnopolskich Warsztatach Muzycznych PoluZONE. Mateusz Kalinowski za przyznane stypendium (4300 zł) wraz z zespołem Stroke nagra piosenkę i zrealizuje teledysk, zaś Michał Nowakowski stypendium przeznaczy na nagranie filmu dokumentalnego pt. „Dziewczynka” ukazującego losy grudziądzkiej rodziny opiekującej się chorym dzieckiem.

Od 2012 roku, od kiedy gmina-miasto Grudziądz udziela tej formy wsparcia dla artystów i grudziądzkich animatorów kultury, przyznano 61 stypendiów artystycznych.

Kolejni utalentowani i pełni pasji grudziądzanie mogą składać wnioski na realizację pomysłów w dziedzinie kultury i sztuki. Nabór wniosków na stypendia artystyczne upływa 31 maja 2020 r. Formularz wniosku dostępny jest na stronie internetowej www.bip.grudziadz.pl w zakładce Informacje, podstrona Edukacja, Kultura, Sport, Turystyka. Dokumenty należy składać w Wydziale Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Grudziądzu, ul. Wybickiego 38/40.

INFORMACJE O STYPENDYSTACH


Agata Misiak to wokalistka oraz utalentowana absolwentka Szkoły Muzycznej w Grudziądzu w klasie skrzypiec, wielokrotnie nagradzana na konkursach i festiwalach wokalnych. Wielokrotnie uświetniała swoimi występami uroczystości w Grudziądzu. Otrzymane stypendium przeznaczy na doskonalenie sztuki śpiewu na VI Ogólnopolskich Warsztatach Muzycznych PoluZONE. Otrzymała stypendium po raz drugi. Pierwsze wsparcie uzyskane w 2013 roku Agata przeznaczyła na udział w warsztatach skrzypcowych.

Mateusz Kalinowski jest wokalistą najbardziej znanego młodzieżowego zespołu grudziądzkiego STROKE (ponad 180 zagranych koncertów). Zdobywca wielu nagród i wyróżnień na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach młodych talentów. Laureat ubiegłorocznej GAPY. Otrzymane środki zostaną przeznaczone na nagranie piosenki, realizację teledysku (w plenerach Grudziądza) oraz promocję medialną piosenki.

Michał Nowakowski jest pracownikiem Centrum Kultury Teatr, gdzie m.in. współtworzy „Magazyn Qltura”. Dotychczas zrealizował ponad 100 materiałów filmowych, głównie etiud filmowych z Grudziądzem w tle oraz filmu krótkometrażowego „Cargo”, którego akcja dzieje się na Błoniach Nadwiślańskich. Stypendium przeznaczy na realizację filmu dokumentalnego „Dziewczynka” opowiadającego losy rodziny z Grudziądza i ich codzienne zmagania i wyzwania wynikające z opieki nad chorującą na dziecięce porażenie mózgowe dziewczynką.

Hanna Staravoitova oraz wokalistka Emilia Brudecka odebrały stypendium w 2019 roku