Franciszek Maśluczak

i

Autor: Nadesłane / Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu Franciszek Maśluczak

Wyróżnienie dla malarza

Grudziądz. Znamy laureata Nagrody Pasierba. Będzie nim Franciszek Maśluszczak

2023-11-20 10:38

Kapituła konkursowa podjęła decyzję o przyznaniu kolejnej nagrody im. ks. prof. Janusza Pasierba. Otrzyma ją artysta malarz - Franciszek Maśluszczak. O szczegółach piszemy na eska.pl.

Nagroda im. ks. Janusza Pasierba jest w Grudziądzu przyznawana od 1996 roku. Laureatów wybiera specjalna komisja. W jej skład wchodzą: przedstawiciele władz samorządowych miasta, grudziądzkiego Klubu Inteligencji Katolickiej, Kościoła katolickiego oraz miejskich instytucji kultury.

Pierwszym laureatem był ks. Jan Twardowski. Później nagrody odbierali m.in. Anna Dymna, Eleni, Krzesimir Dębski, czy też ks. Adam Boniecki. Ostatnio była to Ewa Błaszczyk.

Nagrody im. ks. Pasierba dla artysty Franciszka Maśluszczaka

Artysta malarz, rysownik, grafik. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 1974 roku. Jego twórczość najbliższa jest ekspresjonizmowi metaforycznemu. Namalował kilkaset obrazów, wykonał wiele tysięcy rysunków i szkiców. Miał ponad 100 wystaw indywidualnych m.in. w Warszawie, Wiedniu, Sztokholmie, Berlinie, Helsinkach i Sofii. Jego prace posiadają m.in. Muzea Narodowe w Szczecinie i Krakowie, Muzeum w Genewie, Muzeum Pokoju w Tokio, Muzeum im. Chagalla w Witebsku, Muzeum w Lublinie, Zamościu, Toruniu, Radomiu, Gdańsku, Siedlcach, Słupsku i innych.

Jest autorem ilustracji książek dla dorosłych i dla dzieci. Projektuje okładki i plakaty. Współpracował z wieloma czasopismami, m.in. „Ty i Ja”, „Literaturą”, „Szpilkami”, „Polityką”, „Tygodnikiem Literackim”, „Gazetą Wyborczą” i „Rzeczpospolitą”. Ilustrował również książki Ireneusza Iredyńskiego, Edwarda Stachury, Marka  Nowakowskiego i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Udoskonalił swój warsztat malarski tak wielce, że w 2004 powierzono artyście namalowanie „Drogi krzyżowej” w jednym z kościołów na warszawskim Ursynowie. Swoje doświadczenie i wrażliwość przekazuje w czasie pełnienia profesorskich obowiązków w katedrze Malarstwa i Rysunku na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Maśluszczak jest malarzem i wizjonerem wielkiego formatu, a przy tym człowiekiem skromnym i życzliwym.

Wręczenie nagrody nastąpi 3 grudnia w grudziądzkim teatrze. Gali towarzyszyć będzie wernisaż malarstwa Franciszka Maśluszczaka oraz koncert. Kto wystąpi?

„Od opery do musicalu”
  • - Justyna Gęsicka – mezzosopran
  • - Krzysztof Zimny – tenor
  • - Michał Kuzimski - fortepian

Początek wydarzenia od godziny 12. Bezpłatne wejściówki do odbioru już od dziś (20.11) w kasie teatru.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl

Tramwaje wloką się jak żółwie! Musiały zwolnić do 10 km/h
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE