matura zk

i

Autor: Nadesłane / ZK nr 1 w Grudziądzu Do matury przystąpiło pięć kobiet

Egzamin dojrzałości

Grudziądz. Pisały maturę za kratami. Wcześniej skończyły więzienny ogólniak

2023-05-12 11:29

Kobiety odbywające karę pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym nr 1 w Grudziądzu przystąpiły do egzaminu dojrzałości. To podsumowanie ich 4-letniej nauki.

Na terenie Zakładu Karnego nr 1 w Grudziądzu funkcjonuje - jedyna taka w Polsce - szkoła, czyli Centrum Kształcenia Ustawicznego. Skazane kobiety mają możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności na poziomie szkoły podstawowej, liceum ogólnokształcącego, a także w ramach kwalifikacyjnych kursów zawodowych.

Nauka w warunkach zakładu karnego, obok zdobycia wiedzy, umiejętności lub zawodu, pozwala na aktywne i efektywne odbycie kary izolacyjnej. W wielu przypadkach zdobyte umiejętności pozwalają osadzonym na podjęcie zatrudnienia – a to z kolei na spłatę zobowiązań finansowych - mówi kpt. Elżbieta Kamińska z Zakładu Karnego nr 1 w Grudziądzu.

5 stycznia 2023 roku Liceum Ogólnokształcące na terenie grudziądzkiej jednostki ukończyło 14 skazanych kobiet. Cykl nauki, który trwał 8 semestrów. Do egzaminu przystąpiło 5 uczennic Centrum Kształcenia Ustawicznego.

Egzamin maturalny za kratami jest identyczny jak ten w szkołach zewnętrznych. Podlega on nadzorowi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, a arkusze maturalne są takie same jak dla uczniów w szkołach poza więziennymi murami - dodaje pracownik ZK nr 1.

Skazane uczennice 4 maja pisały maturę z języka polskiego, 5 maja z języka angielskiego, a 8 maja z matematyki. Wyniki egzaminów zostaną ogłoszone 7 lipca 2023 roku.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl

Matura z j. angielskiego. Pomorskie