naturalna łąka

i

Autor: Nadesłane / Urząd Miejski w Grudziądzu Takich miejsc w Grudziądzu jest coraz więcej

Ekologia

Grudziądz ogranicza koszenie traw. To sposób na zieleń w mieście

2023-07-10 0:24

Na terenie Grudziądza już od przeszło roku możemy zaobserwować specjalne tabliczki z komunikatem "Tu ograniczamy koszenie". Ratusz poinformował, że w ten sposób chce postawić na większą liczbę "naturalnych łąk".

Takich miejsc, gdzie koszenie trawników będzie ograniczane jest w Grudziądzu coraz więcej. Znajdują się one m.in. przy ul. Nauczycielskiej, ul. Portowej, Szosie Toruńskiej oraz w Parku Miejskim.

Ziołorośla zastępują trawniki. W okresie wzmożonych upałów są bardziej odporne na suszę, a w czasie deszczu pochłaniają dwa razy więcej wody niż trawnik. Ich największą zaletą jest jednak zachowanie bioróżnorodności, a co za tym idzie – dają też pożywienie, schronienie i miejsce do rozmnażania dla pożytecznych owadów – pszczół, motyli, trzmieli, a także ptaków i małych ssaków - przekazują urzędnicy z Grudziądza.

Łąki nie wymagają częstego koszenia, co oszczędza pieniądze miasta i zdrowie mieszkańców (mniej spalin z kosiarek). Wystarczy skosić ją 2 razy w ciągu roku, podczas gdy trawniki koszone są w sezonie raz w miesiącu. Łąki dzięki większej powierzchni biologicznie czynnej pochłaniają pyły i gazy, przez co mają realny wpływ na zmniejszenie zanieczyszczeń.

Obecnie największe ziołorośla znajdują się na Błoniach Nadwiślańskich (od mostu Malinowskiego w kierunku Strzemięcina). Ustawione są tam tablice informujące o występującej roślinności.

W ostatnim czasie koszenie zostało ograniczone również miejskich parkach – np. w parku przy ul. Kochanowskiego i w parku miejskim (w części między Aleją Wigury i Aleją Wigury).

Nawet niewielkie zmiany zmierzające w kierunku koszenia ekstensywnego wpływają pozytywnie na klimat i środowisko. Działania te zwiększają odporność miasta na ryzyka klimatyczne, zwiększając potencjał retencyjny terenów zieleni, oczyszczając powietrze z zanieczyszczeń oraz zachowując bioróżnorodność - zapewniają urzędnicy z Grudziądza.

Kolejna łąka kwietna może powstać w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego przy ulicy Rydygiera. O tym zadecydują jednak mieszkańcy naszego miasta podczas głosowania w edycji 2024.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl

Pierwszy dzień zawodów Enea Bydgoszcz Triathlon 2023