Dworzec kolejowy w Grudziądzu

i

Autor: Urząd Miejski w Grudziądzu Prezydent Maciej Glamowski podpisał porozumienie z PKP w sprawie remontu dworca kolejowego w Grudziądzu

Dworzec kolejowy w Grudziądzu zostanie zmodernizowany. Jest porozumienie między miastem a spółką PKP

2020-07-17 11:28

Prezydent Maciej Glamowski podpisał porozumienie ze spółką Polskie Koleje Państwowe dotyczące przebudowy grudziądzkiego dworca kolejowego. PKP reprezentowali Prezes Małgorzata Zielińska oraz Prezes Krzysztof Golubiewski.

„PKP S.A. w ramach planowanych inwestycji w latach 2020-2023 deklaruje, że zmodernizuje dworzec kolejowy w Grudziądzu, wraz z terenem bezpośrednio sąsiadującym, dostosowując go do obowiązujących przepisów i standardów Grupy PKP”. Miasto natomiast zobowiązało się do zagospodarowania części powierzchni użytkowej dworca po jego modernizacji. Na części powierzchni użytkowej znajdą się kasy i pomieszczenia do obsługi pasażerów dworca kolejowego oraz autobusowego obejmującego komunikację międzynarodową, międzymiastową i miejską. Władze miasta planują także zorganizowanie przy zmodernizowanym dworcu węzła przesiadkowego obsługującego komunikację miejską i międzymiastową.

Mandat za głośne przeklinanie i palenie na plaży? Sprawdź, czego nie można nad wodą

Pytanie 1 z 10
Czy można zrobić grilla na plaży publicznej?

Dzięki temu porozumieniu grudziądzki dworzec odzyska dawny blask. Oznacza to także, że zostanie utrzymany na liście dworców do zrewitalizowania. Od kilku miesięcy trwa procedura wpisania tego budynku na listę zabytków. Zdaniem wojewódzkiego konserwatora bryła dworca posiada wiele zachowanych elementów z okresu lat 60. XX w., m.in. są to dobrze zachowane posadzki czy konstrukcja metalowa hali.

Dzięki współpracy z PKP S.A. nasz grudziądzki dworzec zostanie wyremontowany i wpuścimy do niego nowe życie. Chcielibyśmy, aby znalazła się tam wystawa nawiązująca do grudziądzkich tradycji lotniczych – pod sufitem zawisną szybowce, podziwiać będzie można zabytkowe samoloty. Znajdzie się tu także przestrzeń dla dzieci i młodzieży do celów edukacyjnych. Na podróżujących i pasjonatów lotnictwa będzie czekała urokliwa kawiarenka– mówi prezydent Maciej Glamowski.

Przypomnijmy, że dworzec kolejowy w Grudziądzu wzniesiono w latach 1960 – 1963 według projektu architekta Zbigniewa Czekanowskiego i konstruktora inżyniera Konrada Kubińskiego z Gdańska. Przy budowie zastosowano szkieletową konstrukcję stalową. Charakterystyczna dla dworca jest prosta bryła, jednoprzestrzenne wnętrze łączące funkcje holu kasowego i poczekalnie, umieszczenie dodatkowych pomieszczeń na antresoli, alternacja układu przeszkleń i zaakcentowanie wejścia do budynku. Na parterze oprócz kas znajdowały się pierwotnie również pomieszczenia służbowe i administracyjne. Na antresoli wydzielono szklanymi przegrodami restaurację i dodatkową poczekalnię.

Z maseczką do autobusy i sklepu. Bydgoszczanie zakrywają nos i usta?