Oszustwa, fałszerstwa i kradzież tożsamości. To ma na koncie małżeństwo z gminy Rawicz

i

Autor: pixabay.com

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ponownie przedłużony. Komu przysługuje i na jakich zasadach? [AUDIO]

2021-01-19 9:41

Do 31 stycznia został przedłużony okres wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Tak jak wcześniej można z niego skorzystać w razie zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania z powodu COVID-19 żłobka, przedszkola, szkoły, klubu dziecięcego lub innej placówki oświatowej, do której uczęszcza dziecko lub dorosła osoba niepełnosprawna.

ESKA XD #014

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 31 stycznia

Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego mogą skorzystać ubezpieczeni rodzice dzieci do lat 8, jak i starszych dzieci z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje rodzicom na dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, na te, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, oraz do 24 lat, w przypadku orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Do zasiłku uprawnieni są też rodzice lub opiekunowie pełnoletnich osób niepełnosprawnych.

Zobacz też: Sprawcy zuchwałych kradzieży w Grudziądzu zatrzymani. Na ulicach wyrywali kobietom torebki

Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Oświadczenie o sprawowaniu opieki, będące jednocześnie wnioskiem o zasiłek, należy złożyć u swojego płatnika składek - pracodawcy lub zleceniodawcy. Wzór oświadczenia można pobrać ze strony internetowej ZUS. Natomiast osoby prowadzące własną firmę, takie oświadczenie składają w ZUS. Mogą je wysłać przez internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Taki dokument jest niezbędny do wypłaty zasiłku.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje także w przypadku braku możliwości z powodu COVID-19 sprawowania opieki przez nianię, z którą rodzic ma zawartą umowę uaktywniającą, lub braku możliwości sprawowania opieki przez dziennego opiekuna – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Co ważne zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę na przykład jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego. Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach. Rodzic nabywa prawo do zasiłku opiekuńczego bez okresu wyczekiwania, jeśli jest objęty ubezpieczeniem chorobowym na przykład obowiązkowym z umowy o pracę lub dobrowolnym z umowy zlecenia czy działalności gospodarczej.

Krystyna Michałek, rzecznik ZUS o zasiłku opiekuńczym

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!