dom towarowy Korzeniewskich w Grudziądzu

i

Autor: Damian Pieczonka MPGN zakupi opuszczony budynek w centrum Grudziądza

Do Domu Towarowego Korzeniewskich w Grudziądzu wróci życie. MPGN zakupi obiekt [ZDJĘCIA, AUDIO]

2021-02-15 13:43

Do dawnego domu towarowego Korzeniewskich wróci życie. Opuszczony budynek przy Rynku Głównym w Grudziądzu zostanie odnowiony I przystosowanych do nowych funkcji. Jakich? O tym mają zdecydować mieszkańcy. Do tego miejsca wielu ma spory sentyment. Zobacz zdjęcia i posłuchaj relacji!

Tłusty czwartek w ZSGH w Grudziądzu

Wyjątkowe miejsce na mapie Grudziądza ma szansę odzyskać swój dawny blask. Dom Towarowy Korzeniewskich przy ulicy Rynek 22-24 ma stać się własnością miasta, a konkretnie spółki MPGN, tak by mieszkańcy mogli ponownie z niego korzystać. Wróci tu życie, choć w innej formie niż wtedy gdy przeżywało lata swojej świetności. Zamiast handlu pojawić się mogą tu funkcje kulturalne choć niewykluczone, że także gastronomiczne. Miasto czeka na pomysły mieszkańców i zapewnia o konsultacjach z grudziądzanami w sprawie planów zagospodarowania obiektu, do którego wielu wciąż ma wielki sentyment.

Zobacz też: Tłusty czwartek w ZSGH w Grudziądzu. Uczniowie smażyli pączki i faworki [WIDEO, ZDJĘCIA, AUDIO]

Kiedyś tętniło życie, a dziś jest dziura wstydu

XX-wieczna kamienica, znajdująca się na Rynku w miejscu trzech połączonych ze sobą budynków, jeszcze kilkadziesiąt lat temu tętniła życiem. W tamtych czasach był to najnowocześniejszy dom handlowy na Pomorzu. Podczas działań wojennych w 1945 r. kamienicę strawił pożar, jednak dzięki żelbetonowej konstrukcji szkieletu był w ogólnie dobrym stanie technicznym. Został odbudowany z uproszczeniem form i detali w 1948-1950. W latach 1972-1990 w budynku mieściła się siedziba Klubu Międzynarodowej Prasy i Książki. Od lat 90. XX wieku we wnętrzu budynku działalność handlową prowadziły prywatne firmy różnych branż.

15 lat temu planowano funkcje gastronomiczną w piwnicach, które są bardzo bogate i świetnie dostosowane do potrzeb współczesnych lokali gastronomicznych. Natomiast na ostatnim piętrze, na dachu, zaprojektowano kawiarenkę i najpewniej te funkcje dla tego budynku pozostaną (…). Rolą samorządu jest wymyślić takie funkcje, które by łączyły zarówno funkcje komercyjne, jak i społecznych – mówi Radny Sejmiku Województwa Kujawko-Pomorskiego Michał Czepek.

Dom Towarowy Korzeniewskich zostanie odnowiony

Dom Towarowy Korzeniewskich w ostatnim czasie wyglądał na opuszczony, pozostając w rękach prywatnego właściciela. Jednak dzięki staraniom władz miasta i spółki Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami, już niedługo wyjątkowy budynek zacznie tętnić życiem.

Cieszę się, że będzie tutaj nowe życie i dlatego chciałbym poprosić mieszkańców żeby zgłaszali swoje pomysły na temat zagospodarowania tego obiektu. Myślę, że każdy pomysł jest godny rozważenia, dlatego będziemy szeroko konsultować z mieszkańcami wykorzystanie tej wolnej przestrzeni – mówi Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.

Zgłoszenia, uwagi, sugestie i komentarze można zostawiać poprzez samorządową platformę kontaktu do niedzieli, 28 lutego, do północy. Wyniki zostaną przedstawione mieszkańcom, a przyszły cel przeznaczenia budynku będzie także determinował możliwość pozyskania środków zewnętrznych na jego przystosowanie.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!