dni niderlandów

i

Autor: Nadesłane / Muzeum w Grudziądzu Nietypowe wydarzenie w grudziądzkim muzeum

Zapowiedź wydarzenia

Dni Kultury Niderlandzkiej w Grudziądzu. Tak wygląda program wydarzenia!

2023-10-19 8:41

Dni Kultury Niderlandzkiej w Grudziądzu zaplanowano w dniach 21-22 października 2023 r. Impreza odbędzie się siedzibie Muzeum Handlu Wiślanego FLIS przy ulicy Spichrzowej. Pełny harmonogram i zapowiedź na eska.pl.

Wykłady, warsztaty oraz pokazy. W Grudziądzu zaplanowano Dni Kultury Niderlandzkiej. Wydarzenia zaplanowano na przyszły weekend w Muzeum Handlu Wiślanego FLIS.

Dni Kultury Niderlandzkiej w Grudziądzu. Program wydarzeń

Sobota, 21 października 2023 r.

12:00 - Słodkie drugie śniadanie po holendersku – warsztaty wypieku tradycyjnych bułeczek Krentenbol. „Życie to nie jest bułeczka z rodzynkami” mówi holenderskie przysłowie, a jednak! Podczas warsztatów z okazji Dni Kultury Niderlandzkiej udowodnimy jak w prosty sposób osłodzić sobie dzień. Krentenbol – to tradycyjny holenderski wypiek. Co ciekawe – zalecany, ze względu na swoje walory odżywcze przez dietetyków - teraz może zagościć na naszych stołach. Podczas Dni Kultury Niderlandzkiej pokażemy jak przygotować te bułeczki w rodzynkowe kropki i podzielimy się wrażeniami na temat ich smaku. Na warsztaty połączone z pokazem przygotowania ciasta oraz poczęstunkiem zapraszamy 21 października. Na warsztaty obowiązują zapisy (tel. 56 46 590 63 w. 62, liczba miejsc ograniczona), Wstęp bezpłatny.

13:30 – „Kryza, czepiec i koronka” - niderlandzkie ubiory mieszczańskie w XVII wieku, wykład Patryka Krygiera. Miasta i handel zbudowały potęgę Niderlandów. Apogeum pomyślności przyniósł wiek XVII zwany Złotym Wiekiem lub Wiekiem Rembrandta – to wówczas powstały największe dzieła niderlandzkiej sztuki. Podczas wykładu Patryka Krygiera przyjrzymy się ubiorowi zaklętemu w obrazach. To właśnie liczne portrety kobiece i męskie, zamawiane często u najlepszych mistrzów, stały się najbogatszym źródłem do badań nad ówczesną modą. Dowiemy się czym była i skąd wzięła się kryza i czepiec i jaki wpływ na niderlandzki ubiór miała moda hiszpańska, francuska czy włoska. Tot snel!, Do zobaczenia! Wstęp wolny.

Niedziela, 22 października 2023 r.

10:30 „Pomaluj świat na biało-niebiesko” – warsztaty plastyczne z tworzenia holenderskich fliz. Moda na chińską biało-niebieską porcelanę opanowała siedemnastowieczną Europę. Chińczycy jednak skutecznie strzegli swojej sekretnej metody wytwarzania tych luksusowych towarów. Kreatywni mieszkańcy Niderlandów znaleźli jednak sposób by zaspokoić potrzeby europejskich klientów. Miasto Delft stało się stolicą malowanego niebieskimi wzorami fajansu a całe Niderlandy zagłębiem produkującym płytki zdobiące ściany bogatych domów zwane flizami. Setki tysięcy sztuk wzorzystych płytek przybywało do portów w Gdańsku i Elblągu, stając się potem ozdobą okolicznych domów i pałaców. Dziś prawie wszystkie flizy z północnej Polski zniknęły bezpowrotnie. Zachowując pamięć o tamtych czasach, podczas Dni Kultury Niderlandzkiej odbędą się warsztaty z malowania fliz inspirowane dawnymi wzorami wykorzystywanymi w Niderlandach. Warsztaty przeznaczone dla uczestników powyżej 8 r. ż. Na warsztaty obowiązują zapisy (tel. 56 46 590 63 w. 62, liczba miejsc ograniczona), wstęp bezpłatny.

13:00 – Sztuka zza morza – przykłady manieryzmu niderlandzkiego w Polsce Północnej - wykład Pawła Urbanowskiego. Pieniądze wspomagają handel, a handel wspomaga sztukę w jej rozprzestrzenianiu. Szlaki handlowe stawały się szlakami przemieszczania dzieł sztuki, artystów oraz idei, teorii i wzorców. Wiek XVI i XVII to czas ożywionych kontaktów handlowych Północnej Polski z Niderlandami oraz migracji całych grup społeczności znad Morza Północnego do Rzeczpospolitej. Efektem przenikania się trendów są realizacje rzeźbiarskie i architektoniczne, które powstały w wiekach XVI i XVII, a których przegląd zostanie zaprezentowany w ramach wykładu Pawła Urbanowskiego. Wstęp wolny.

14:30 – Kolorowe tulipany – tulipanowe rękodzieła. Tulipany przybyły do Niderlandów z Bliskiego Wschodu, z czasem stając się symbolem tego kraju. Ich cebulki były cenne jak złoto, doprowadzając kupców zarówno do bogactwa jak i bankructwa w czasie tzw. tulipanowej gorączki. Na warsztatach towarzyszących Dniom Kultury Niderlandzkiej poznamy historię tego pięknego kwiatu oraz wykonamy z przygotowanych materiałów własne tulipany, które mogą stać się potem ozdobą waszych domów. Warsztaty przeznaczone dla uczestników powyżej 8 r. ż. Na warsztaty obowiązują zapisy (tel. 56 46 590 63 w. 62, liczba miejsc ograniczona), wstęp bezpłatny.

Dni Kultury Niderlandzkiej w Grudziądzu. Posłuchaj zapowiedzi:

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl