Miasto podnosi standard placówek oświatowych bezpośrednio z budżetu. Wcześniej sprawy w swoje ręce brali sami mieszkańcy, zgłaszając projekty do GBO i głosując. Tak udało się wybudować wiele sportowych kompleksów na szkolnych terenach.
Boisko do gier zespołowych przy Al. 23 Stycznia umożliwi prowadzenie zajęć wychowania fizycznego na świeżym powietrzu. Jeśli uda się wykonać zadanie, będzie to miejsce, które może być dostępne dla uczniów również poza lekcjami. Z racji niefortunnej lokalizacji, nie ma szans na powstanie większej bieżni. Na terenie przy SP 17 dawniej funkcjonował cmentarz ewangelicki.
-Chcemy opracować dokumentację, mamy wybraną lokalizację. To nie jest w tym terenie łatwe ponieważ mówimy o terenie po cmentarzu -mówi prezydent Maciej Glamowski. -Opracowanie przygotowujemy pod kątem wybudowania boiska i "delfinka" czyli małej pływalni na terenie II LO. To wymaga wielu uzgodnień. Badamy czy jest taka możliwość.
Przyszkolna pływalnia mogłaby zaspokoić potrzeby wielu szkół zlokalizowanych w ścisłym centrum. Oprócz II LO, korzystać mogłyby szkoły średnie takie jak gastronomik, I i IV LO a także SP nr 5.
To co już teraz się udało, to wreszcie znaleziono miejsce, które umożliwi realizację plenerowego obiektu sportowego. Nie będzie wymagana przy tym ekshumacja ciał. Jest to jednak niewielki fragment całej powierzchni terenu SP 17. Nic więcej niż samo boisko wielofunkcyjne tam nie wejdzie. Może kilka ławek. Nie do końca da się wybudować bieżnię. Mimo to, cała planowana inwestycja może cieszyć uczniów i okolicznych mieszkańców.
-Teren jest zbadany przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zgodnie z jego opinią jest tylko mały fragment parku, gdzie nie było pochówków -mówi Beata Adwent, rzecznik grudziądzkiego Ratusza. Boisko ma zostać wykonane kompleksowo wraz z odwodnieniem.
Wojewódzki Konserwator Zabytków nie zgłasza uwag do planowanej inwestycji. Zgodnie z kartą ewidencyjną nieczynnego cmentarza, zważywszy na zastosowanie stonowanej kolorystyki nawierzchni nie będzie znacząco negatywnie wpływać na ekspozycje zabytku -czytamy w piśmie przesłanym do Ratusza. Mając na względzie ochronę sąsiedniego drzewostanu pocmentarnego, roboty należy prowadzić ze szczególną ostrożnością.
Szacowany koszt powstania boiska to ok 450 tys złotych. To o ok. 100 tys. zł. więcej niż przeznaczono na budowę boiska i bieżni przy SP 3 przy ul. Narutowicza.