Badania profilaktyczne

i

Autor: pixabay.com

Bezpłatna mammografia w Grudziądzu. Mobilna pracownia stanie przy markecie

2021-08-23 9:55

Panie będą mogły przebadać się w mobilnej pracowni mammograficznej. W Grudziądzu będzie można wykonać badania w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi. Koszt w całości pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Eska Summer City Olsztyn - Mazurek Premium Cars Olsztyn

Program Profilaktyki Raka Piersi jest prowadzony w Polsce od 2006 roku. Celem Programu jest przebadanie jak największej populacji Polek, tak aby wykryć potencjalną chorobę na najwcześniejszym jej etapie, a tym samym obniżyć wskaźnik umieralności z powodu raka piersi do poziomu osiągniętego w przodujących w tym zakresie krajach Unii Europejskiej. Wyniki realizacji Programu są bardzo niepokojące. Odbiegają znacząco od wyników europejskich i odnotowują znaczący spadek odsetka przebadanych Pań, który w marcu 2020 roku wynosił zaledwie 38 % uprawnionych kobiet, a w lipcu 2021 roku spadł do 34 %. Warto wskazać, że ponad połowa wszystkich badań mammograficznych ma miejsce w pracowniach mobilnych (mammobusach). Przypominamy, jak ważna jest profilaktyka. Mammografia jest najbardziej skuteczną metodą wykrywania raka piersi u kobiet powyżej 40 roku życia i najskuteczniejszym badaniem przesiewowym u kobiet w przedziale wiekowym 50–69 lat. Wcześnie wykryty nowotwór umożliwia natychmiastowe, skuteczne leczenie oraz daje niemal 100% gwarancję powrotu do zdrowia.

Zobacz też: Grudziądz Stolicą Kawalerii. Za nami XXXII Zjazd Kawalerzystów

Bezpłatne badania w Grudziądzu

Mammografia finansowana jest przez NFZ. Możliwość poddania się bezpłatnemu badaniu dotyczy Pań w wieku od 50 do 69 lat, które są ubezpieczone i nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy. Mobilna pracownia stanie przy markecie Kaufland przy ulicy Piłsudskiego, 1 września.

Programem nie są objęte Panie, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi. Mobilna pracownia mammograficzna LUX MED będzie oczekiwała na Panie w Grudziądzu, 1 września 2021 roku w godzinach od 10.00 do 17.00 przy markecie Kaufland, ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego 10. Przed badaniem wymagana jest rejestracja pod nr tel. 58 666 24 44 lub na stronie internetowej. W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym należy przygotować dowód osobisty. Na badanie należy też zabrać zdjęcia z poprzednich mammografii, o ile nie były one wykonane w pracowni LUX MED.