grudziądz

i

Autor: Damian Pieczonka Blisko 20 mln złotych otrzymał Grudziądz w ciągu ostatnich dni

Aż 8,4 mln złotych dla Grudziądza! To kolejne duże pieniądze w ostanich dniach

2020-09-03 9:48

8,4 mln złotych trafi do Grudziądza. To kolejny hojny dar dla miasta na początku września. Wcześniej Ratusz poinformował o zwiększeniu o ponad 10 mln zł kwoty wsparcia dla realizacji modernizacji sieci tramwajowej. Na co tym razem przyznano pieniądze?

Miasto Grudziądz otrzymało ponad  8,4 mln zł z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Pieniądze te mogą być przeznaczone na finansowanie wydatków majątkowych. W pierwszej kolejności środki zostaną przeznaczone np. na zabezpieczenie wkładu własnego do realizowanych (w ramach Funduszu Dróg Samorządowych) inwestycji drogowych oraz sfinansują kolejne wydatki związane z rozbudową Szkoły Podstawowej nr 4.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to środki przeznaczone na  dotacje dla gmin, powiatów i miast, w wysokości od 0,5 mln zł do aż ponad 93 mln. Łącznie w skali całego kraju aż 6 miliardów złotych (5 mld dla gmin i miast na prawach powiatu i 1 mld dla powiatów ziemskich).  W sytuacji gdy wiele gmin i powiatów boryka się z trudnościami finansowymi, dostęp do wielkiego rządowego programu wsparcia inwestycji to tzw. Tarcza dla samorządów. Kwoty dotacji dla poszczególnych samorządów wynikają z relacji wydatków majątkowych i zamożności gmin i powiatów. Źródłem finansowania projektu jest Fundusz COVID-19.  Wsparcie jest bezzwrotne.

Środki przekazane przez rząd będzie można wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje, m.in. remonty szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizację, budowę żłobków, drogi – a także inne niezbędne lokalnie działania.

Staranował radiowóz na autostradzie. To cud, że nikt nie zginął