bronek malinowski Grudziądz 2

i

Autor: Łukasz Piekarski W miniony weekend odbyły się m.in. biegi, raj rowerowy oraz odsłonięcie muralu

40 lat minęło... Grudziądzanie pamiętają o Bronku Malinowskim

2021-09-27 15:40

Uczczono pamięć wybitnego olimpijczyka, Bronisława Malinowskiego. To właśnie dziś przypada 40. rocznica jego tragicznej śmierci. Z tej okazji w Zespole Szkół Ogólnokształcących na Strzemięcinie odbywały się specjalne uroczystości.

Bronisław Malinowski jest patronem Zespołu Szkół Ogólnokształcących, na który składają się Szkoła Podstawowa Nr 7 i Liceum Ogólnokształcące Nr 5 w Grudziądzu. To właśnie tam odbyła się dziś uroczysta akademia upamiętniająca postać i dokonania patrona.

Bądźcie dumni, że macie takiego patrona. Patrona, który potrafił stawiać sobie cele, ale też te cele z determinacją realizować, patrona, który był i nadal jest wzorem do naśladowania - powiedział prezydent Grudziądza, Maciej Glamowski.

ZOBACZ TEŻ - Ruszą dyżury ekspertów dla grudziądzkich imigrantów

Dzisiejsze uroczystości były zwieńczeniem ostatnich trzech dni. Najpierw w sobotę blisko 2500 biegaczy wystartowało w okrągłej - 40 - edycji Biegów im. Bronisława Malinowskiego. W niedzielę zaś zorganizowano rajd rowerowy do Rulewo, odsłonięto pamiątkowy mural przy ul. Korczaka. W grudziądzkim teatrze odbyła się również premiera filmu o życiu legendarnego przeszkodowca.

Mural powstał przy bloku, w którym mieszkał Malinowski. Budynek jest w bliskim sąsiedztwie z tamtejszą szkołą, której patronuje "Bronek".

Mural jest pięknie wykonany. Dobrze, że mamy naszego patrona tak blisko siebie - mówi Julia, uczennica V LO w Grudziądzu.

mural bronek malinowski

i

Autor: Łukasz Piekarski Mural odsłonięto 26 września po godzinie 17

Tragiczna historia

Bronisław Malinowski był mistrzem olimpijskim i wybitnym lekkoatletą. Zdobył złoty medal w biegu na 3000 m z przeszkodami na XI. Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce na Stadionie Olimpijskim w Rzymie (1974), srebrny medal w tej samej dyscyplinie podczas Igrzysk Olimpijskich w Montrealu (1976), złoty medal w Pucharze Narodów w Lekkoatletyce w Tokio (1978), złoty medal na XII. Mistrzostwach Świata w Lekkiej Atletyce w Pradze (1978), wreszcie złoty medal na Olimpiadzie w Moskwie (1980).

Spektakularną karierę grudziądzanina przerwała śmierć w wypadku samochodowym 27 września 1981 r. Mistrz Olimpijski został dwukrotnie odznaczony Złotym i Srebrnym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe oraz Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Imieniem Bronisława Malinowskiego nazwano most oraz stadion w Grudziądzu. W całej Polsce wiele szkół nosi dziś jego imię.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Raport z Anteny 27.09