Dom Rydygiera w Dusocinie

i

Autor: Filip Kowalkowski Dom Rydygiera w Dusocinie zyska dawny blask

170 rocznica urodzin Rydygiera. Jego dworek w Dusocinie pod Grudziądzem już przechodzi metamorfozę [ZDJĘCIA]

2020-08-21 11:44

Profesor nauk medycznych, dziekan Wydziałów Lekarskich Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Uniwersytetu Lwowskiego, generał brygady Wojska Polskiego, wszechstronny lekarz, prekursor nowych metod leczenia i organizator pierwszego zjazdu chirurgów w Polsce – 170 lat temu urodził się Ludwik Rydygier. Rok 2020, w którym obchodzimy setną rocznicę jego śmierci, został ustanowiony przez sejmik województwa rokiem tego cenionego doktora.

Ludwik Rydygier urodził się 21 sierpnia 1850 roku jako syn właściciela majątku Dusocin Karola Riedigera. Naukę rozpoczął w Collegium Marianum w Pelpinie (obecne województwo pomorskie). Edukację kontynuował w gimnazjum w Chojnicach, a następnie w Chełmnie w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie zdał maturę z wyróżnieniem. Po studiach medycznych na uniwersytetach w Griefswaldzie, Berlinie i Strasburgu oraz praktyce w Gdańsku, Griefswaldzie i Jenie, przeniósł się do Chełmna, gdzie rozpoczął prywatną praktykę, a także operował w miejscowym szpitalu ss. Miłosierdzia. Po kilku latach kupił kamienicę przy ulicy Dworcowej i zaadaptował ją na, wówczas, najnowocześniejszą klinikę na ziemiach polskich. Tu w ciągu 10 lat dokonał wielu nowatorskich operacji. Opracowane przez niego techniki stosowane są do dziś. Dlatego nazywany jest jednym z ojców współczesnej chirurgii.

Ludwik Rydygier to jeden z pionierów nowoczesnej medycyny. Jego wszechstronność była niespotykana. Jest ważną postacią historyczną związaną z naszym regionem, dlatego zdecydowaliśmy uczcić jego pamięć i ustanowić rok, w którym przypada setna rocznica jego śmierci, rokiem Ludwika Rydygiera oraz odbudować rodzinny dom doktora w Dusocinie – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Ludwik Rydygier przeprowadzał operacje gastrologiczne, ginekologiczne, urologiczne. Kompleksowo zajmował się także ortopedią, współpracując między innymi z Robertem Kochem przy wykorzystywaniu tuberkuliny do leczenia gruźlicy kości. Swoją pracę habilitacyjną oparł na opisach innowacyjnych metod wykorzystywanych w zespoleniach i blokach kostnych. Przeprowadzał operacje guzów jajników, szyjki macicy czy piersi. Jest też autorem pionierskiej metody, również zwanej metodą Rydygiera, usuwania gruczołu krokowego w przypadku gruczolaka, bez uszkadzania cewki moczowej. Zmarł w 1920 roku we Lwowie pozostawiając po sobie znaczny dorobek naukowy.

Imię ojca współczesnej chirurgii noszą m.in. bydgoskie Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Zakład Opieki Zdrowotnej w Chełmnie, a także ulice w Chełmnie, Grudziądzu i Bydgoszczy. Jest honorowym obywatelem Grudziądza i gminy Grudziądz. W Chełmnie znajduje się jego pomnik. Ludwik Rydygier jest też patronem Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Kończąca się właśnie rozbudowa tej placówki to najważniejsza kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Koszt całej inwestycji wynosi 560 milionów złotych, z czego 200 milionów złotych wydajemy na najnowocześniejszy sprzęt medyczny, w tym m.in. angiograf operacyjny z echokardiografem, tomografy komputerowe, aparat do badań metodą rezonansu magnetycznego, kolumny chirurgiczne i anestezjologiczne, zestawy laparoskopowe

W miejscu urodzenia Ludwika Rydygiera w Dusocinie w powiecie grudziądzkim realizowana jest inwestycja prowadząca do odbudowy dworku. W budynku znajdą się ośrodek edukacji ekologicznej i izba pamięci lekarza, a wokół domu powstanie sad z gatunkami drzew sprzed stu lat. W czerwcu zakończyły się prace przy odtwarzaniu konstrukcji dachu. Projekt koordynuje Zespół Parków nad Dolną Wisłą, jednostka organizacyjna samorządu województwa. Wartość całej inwestycji to 5 milionów złotych, w tym 4,1 miliona złotych to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Obecnie w Dusocinie trwają prace związane z modernizacją i przywróceniem dawnego blasku domu, w którym urodził się chirurg. W imieniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego inwestycja jest koordynowana przez Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą. Do zakresu prac jakie obejmuje projekt należą m.in.: roboty budowlano – modernizacyjne budynku mieszkalnego i przystosowanie go na potrzeby ośrodka edukacji ekologicznej oraz uporządkowanie i zagospodarowanie terenu.

Wykonawca inwestycji zakończył prace ciesielskie, które polegały na odtworzeniu konstrukcji dachu. Jesienią budynek będzie znajdował się w stanie surowym zamkniętym. W budynku zostanie zachowany układ pomieszczeń. Część z nich będzie służyć jako sale edukacji ekologicznej, adresowanej głównie do młodzieży. Każda zostanie wyposażona w nowoczesny sprzęt multimedialny. W pozostałych pomieszczeniach zgromadzone zostaną pamiątki po Ludwiku Rydygierze. Nieruchomość, na której znajduje się dworek to nie tylko budynki, ale także 10-hektarowy teren wokół, na którym obecnie trwają prace porządkowe. Powstanie tu nowy sad owocowy oraz przestrzeń zagrodowa dla zwierząt. Jesienią planowane są również nowe nasadzenia dawnych gatunków drzew owocowych, w szczególności jabłoni.

Panorama Torunia - jeden z 7 cudów Polski