grudziadz macierz

i

Autor: Nadesłane / Urząd Miejski w Grudziądzu Główne uroczystości tradycyjnie zaplanowano na grudziądzkim rynku

Żywa lekcja historii

104 lata minęły od powrotu Grudziądza do Polski. Program obchodów

2024-01-22 8:07

Przed nami 104. rocznica powrotu Grudziądza w granice Polski. W mieście przygotowano obchody z tej okazji. Program znajdziecie na eska.pl.

Świętowanie rocznicy powrotu Grudziądza do Macierzy rozpocznie wystawa, która od 19 do 29 stycznia dostępna będzie w Bibliotece Miejskiej przy ul. Legionów 28.

Główne obchody zaplanowano na 23 stycznia. Rozpoczną się one na Placu Niepodległości, gdzie o godzinie 9.40 nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Następnie uczestnicy udadzą się do Bazyliki pw. św. Mikołaja Bpa, gdzie o godzinie 10.00 celebrowana będzie Msza św. w intencji Grudziądza z asystą honorową Wojska Polskiego.

Po zakończeniu Mszy św., na Rynku o godzinie 11.00 będzie miał miejsce występ patriotyczny młodzieży z IV Liceum Ogólnokształcącego w Grudziądzu. Bezpośrednio po nim, o godzinie 11.15, pod pomnikiem Żołnierza Polskiego odbędzie się uroczystość patriotyczna z ceremoniałem wojskowym.

O 18:30 w grudziądzkim teatrze odbędzie się koncert „Wolność zapisana w nutach”. Bezpłatne wejściówki dostępne będą od 8 stycznia w kasie teatru.

Program obejmuje patriotyczne śpiewanie z mieszkańcami. Wystąpią:
  • Chór The G Singers pod dyrekcją Aleksandry Drozdeckiej,
  • Orkiestra Salonowa MODERATO pod dyrekcją Orlina Bebenowa.

Po latach zaborów Grudziądz powrócił do Polski 23 stycznia 1920 roku. Stało się to na mocy decyzji politycznych podjętych w Wersalu po zakończeniu I wojny światowej.

grudziadzg macierz 2

i

Autor: Nadesłane / Urząd Miejski w Grudziądzu Oficjalny plakat wydarzenia

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl

Ile Warszawy jest na Warschauer Straße?